REFRAKCYJNA WYMIANA SOCZEWKI (RLE) - KOREKCJA PRESBIOPII
Uwolnij się od okularów
CO TO JEST PRESBIOPIA (STARCZOWZROCZNOŚĆ)?
Po 40-tym roku życia zaczyna słabnąć akomodacja, czyli zdolność naszych oczu dająca nam ostre i wyraźne widzenie z bliska. Osoby bez wady wzroku zaczynają wtedy używać okularów do pracy z bliska, a osoby z wadą wzroku potrzebują innych okularów do dali i innych do bliży. Jest to proces fizjologiczny i dotyczy każdego człowieka.
Wielkość korekcji do bliży zmienia się wraz z wiekiem i co 2-3 lata okulary do pracy z bliska muszą zostać zmienione.
JAKIE SĄ METODY KOREKCJI PRESBIOPII (STARCZOWZROCZNOŚCI)?
Okulary do bliży lub okulary progresywne - najprostsza i najczęściej stosowana metoda, która jednak daje dużo ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza kiedy pacjent musi zmieniać okulary do dali na te do bliży i odwrotnie
Soczewki kontaktowe progresywne - wymagają one pewnych zdolności manualnych i codziennej obsługi i pielęgnacji. Soczewki kontaktowe progresywne poprawiają widzenie z bliska, ale często przy tym pogarszają widzenie dali.
Laserowa korekcja starczowzroczności - jest metodą związaną z kompromisem widzenia. Oko dominujące ustawiane jest do dali, a oko niedominujące do bliży. W związku z tym często do optymalnego widzenia (np. przy prowadzeniu samochodu lub oglądaniu filmu w kinie) potrzebne są okulary. Większość pozostałych czynności może być wykonywana bez okularów.
Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE - Refractive Lens Exchange)
NA CZYM POLEGA ZABIEG REFRAKCYJNEJ WYMIANY SOCZEWKI (RLE)?
Operacja refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE) polega na usunięciu naturalnej soczewki z oka i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Oko znieczulane jest kroplami - znosi to uczucie bólu. Pacjent może odczuwać delikatny dotyk i krople kapiące na oko. Powieki są trzymane przez rozwórkę i nie ma ryzyka, że pacjent zamknie oko w czasie zabiegu. Operacja wykonywana jest przy użyciu mikroskopu oraz fakoemulsymfikatora - urządzenia do usuwania soczewki.
Okulista-mikrochirurg wykonuje zwykle trzy nacięcia przy pomocy specjalnie skalibrowanych noży - dwa mają około 1 mm szerokości, a jedno około 2 mm szerokości. Przez te nacięcia wprowadzane są narzędzia. Po usunięciu mętnej soczewki w jej miejsce wprowadzana jest soczewka sztuczna. Rany nie wymagają zakładania szwów.
Cały zabieg trwa około 15 minut. Po założeniu opatrunku na operowane oko pacjent otrzymuje jeszcze instrukcje dalszego postępowania i może wracać do domu.
Operacja RLE nie różni się od strony technicznej od operacji zaćmy.
Zasadnicza różnica to fakt, że operacja refrakcyjnej wymiany soczewki jest procedurą elektywną, czyli wykonywaną przede wszystkim w celu zwiększenia komfortu życia i funkcjonowania pacjenta na jego życzenie. Oczywiście zawsze w przypadku kwalifikacji do zabiegu RLE uwzględniane są wszystkie przeciwwskazania medyczne i ryzyko związane z wykonaniem operacji.
KTO JEST KANDYDATEM DO OPERACJI REFRAKCYJNEJ WYMIANY SOCZEWKI (RLE)?
Najlepszym kandydatem do zabiegu RLE jest pacjent:
Po 50 roku życia
Zmotywowany do uwolnienia się od okularów i/lub soczewek kontaktowych
Nie akceptujący kompromisu monowizji stosowanego w zabiegach laserowej korekcji starczowzroczności (w zabiegach tych jedno oko ustawia się na widzenie dalekie, a drugie na widzenie bliskie)
Prowadzi aktywny tryb życia i ma zainteresowania, w których realizację utrudniają okulary (np. tenis, nurkowanie, golf, majsterkowanie)
Ma początki zaćmy (początkowe mętnienie naturalnej soczewki oka)
JAKIE SOCZEWKI WEWNĄTRZGAŁKOWE SĄ WSZCZEPIANE PODCZAS ZABIEGU REFRAKCYJNEJ WYMIANY SOCZEWKI (RLE)?
W czasie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki w miejsce usuniętej soczewki naturalnej wszczepiana jest soczewka sztuczna.
Najczęściej stosowane są soczewki wieloogniskowe (trójogniskowe) i soczewki o zwiększonej głębi ostrości (EDoF). Dają one największe szanse na uwolnienie się od konieczności stosowania okularów lub znacznie zmniejszają zależność od okularów (przy soczewkach EDoF część pacjentów potrzebuje niewielkiej korekcji np. do czytania bardzo drobnego druku).
Soczewki wieloogniskowe i soczewki EDoF mogą też dodatkowo korygować astygmatyzm.
W wyjątkowych sytuacjach w czasie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki stosowane są także soczewki jednoogniskowe.
Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych wszczepianych w czasie operacji refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE):
Soczewki trójogniskowe (wieloogniskowe, multifokalne) i trójogniskowe toryczne
Soczewki te dają wyraźne widzenie do dali, w odległości pośredniej oraz do bliży. Pomiędzy tymi ogniskami obraz widziany przez pacjenta może być nieco mniej wyraźny. Soczewki wieloogniskowe dają największą szansę na całkowite uwolnienie się od okularów na wszystkie odległości. Mogą one nieco pogarszać widzenie kontrastowe. U około 10-20% pacjentów powodują powstanie efektu halo i glare, co może utrudniać prowadzenie samochodu po zmierzchu i w nocy - z tego powodu nie są zalecane dla zawodowych kierowców.
W opcji torycznej soczewki wieloogniskowe korygują dodatkowo astygmatyzm.
Okres neuroadaptacji jest nieco dłuższy niż w przypadku soczewek EDoF i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.Soczewki o wydłużonej głębi ostrości (EDoF) i soczewki o wydłużonej głębi ostrości toryczne
Soczewki o wydłużonej (podwyższonej) głębi ostrości są skonstruowane tak, aby dawać ostre widzenie w zakresie od odległości pośrednich do dali. Poprawiają one też widzenie z bliska (ale mogą wymagać niewielkich okularów do czytania drobnego druku lub wykonywania precyzyjnych czynności z bliska). Ich ogromną zaletą jest to, że nie pogarszają kontrastu widzenia oraz nie powodują istotnego efektu halo i glare (aureole i rozbłyski wokół źródeł światła). Soczewki EDoF są bardzo dobrym wyborem dla osób aktywnych, prowadzących samochód, które chcą znacznie zmniejszyć swoją zależność od okularów zachowując jednocześnie optymalną jakość widzenia.
W opcji torycznej soczewki o wydłużonej głębi ostrości (EDoF) korygują dodatkowo astygmatyzm.
Po wszczepieniu wymagają kilkutygodniowego okresu neuroadaptacji, w czasie którego widzenie ulega stopniowej poprawie.Soczewki jednoogniskowe asferyczne i asferyczne toryczne
Dzięki swojej budowie poprawiają kontrast widzenia zwłaszcza w gorszych warunkach oświetlenia, np. po zmierzchu. Polecane są kierowcom i osobom pracującym przy sztucznym oświetleniu. Soczewki asferyczne mogą też zawierać filtr światła niebieskiego (soczewka typu „natural”, soczewka „żółta”), który wg niektórych badań zmniejsza ryzyko chorób plamki żółtej. W opcji torycznej dodatkowo soczewki te korygują astygmatyzm.
REFRAKCYJNA WYMIANA SOCZEWKI (RLE) A ZAĆMA I JASKRA
W czasie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki okulista-mikrochirurg usuwa soczewkę naturalną i zastępuje ją soczewką sztuczną.
Dzięki temu u pacjenta nie rozwinie się zaćma, która jest chorobą powodującą mętnienie soczewki naturalnej. Z tego powodu najlepszymi pacjentami do RLE są osoby, u których widoczne są początkowe objawy zaćmy - operacja refrakcyjnej wymiany soczewki rozwiąże u nich zarówno problem zaćmy w niedalekiej przyszłości, jak i skoryguje wadę wzroku i uniezależni ich od okularów.
W przypadku osób z wysoką nadwzrocznością (duża „plusowa” wada wzroku), płytką komorą przednią i wąskim kątem przesączania, u których istnieje zwiększone ryzyko ostrego zamknięcia kąta przesączania, czyli tzw. „ostry atak jaskry” operacja RLE ma dodatkowe, niezwykle ważne medycznie korzyści. Zastąpienie „grubej” soczewki naturalnej cienką soczewką sztuczną pozwala zwiększyć przestrzeń w oku pacjenta i poszerzyć kąt przesączania, co ułatwia krążenie płynu w oku i likwiduje ryzyko „ostrego ataku jaskry”.
JAKIE SĄ WYNIKI OPERACJI REFRAKCYJNEJ WYMIANY SOCZEWKI?
Według brytyjskiego The Royal College of Ophthalmologists 95% pacjentów jest zadowolonych z decyzji o zabiegu, a wielu z nich opisuje go jako „zmieniający życie”.
Około 85% pacjentów po wszczepieniu soczewek wieloogniskowych nie wymaga używania żadnych okularów, 10% stosuje niewielką korekcję od czasu do czasu (np. do czytania bardzo drobnego druku lub długiego prowadzenia samochodu). U około 5% pacjentów po zabiegu zostaje resztkowa wada wzroku, która wymaga częstszego stosowania korekcji okularowej.
RLE eliminuje konieczność operacji zaćmy w późniejszym życiu pacjenta.
RLE nie wpływa na ryzyko wystąpienia innych chorób oczu w przyszłości. Po operacji refrakcyjnej wymiany soczewki choroby takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), retinopatia cukrzycowa itp. mogą być diagnozowane i leczone w ten sam sposób, jak u pacjentów z soczewką naturalną.