top of page
Niebieskie oczy na szarym tle

ZALECENIA PO OPERACJI

Postępowanie po zabiegu

Po operacji rany pooperacyjne są w trakcie gojenia, co potrwa około 6 tygodni. W tym czasie może występować uczucie „ciała obcego” pod powieką, podrażnienie i swędzenie oka. Objawy te będą stopniowo ustępowały. Przez pierwsze miesiące po zabiegu oko może być bardziej wrażliwe na wszystkie bodźce, takie jak światło, wiatr, kurz itp.


Czasami po zabiegu może dojść do wynaczynienia krwi pod spojówkę lub w zakresie powiek. Krew wchłania się samoistnie w ciągu kilku dni. Nie stanowi to zagrożenia i nie wpływa na widzenie.


W pierwszym okresie po zabiegu widzenie może zmieniać się i poprawiać stopniowo. Końcowy efekt operacji można ocenić po upływie około 6 miesięcy. W przypadku soczewek wieloogniskowych i EDoF występuje okres neuroadaptacji, który trwa od kilku dni do kilku tygodni. Czasami do uzyskania optymalnego widzenia konieczne jest stosowanie okularów.


Okulary najlepiej dobierać dopiero po wygojeniu się rany pooperacyjnej (po ok. 6-8 tygodniach od zabiegu). W tym czasie można próbować korzystać z wcześniej dobranych okularów do czytania (nie zawsze widzenie w tych okularach będzie wyraźne).


W pierwszym miesiącu po operacji należy zachować oszczędzający tryb życia i unikać dużego wysiłku fizycznego (nie podnosić ciężkich rzeczy). Przez 6 tygodni nie wolno pływać, korzystać z sauny i solarium.


Należy unikać uciskania operowanego oka i pocierania go. Ewentualną wydzielinę lub nadmiar łez należy delikatnie wycierać czystym wacikiem lub jednorazową chusteczką higieniczną, którą natychmiast po użyciu należy wyrzucić. Nie wolno używać chusteczek z materiału.


Istotne jest dbanie o higienę. Przed dotknięciem okolicy oczu oraz zawsze przed podaniem kropli należy dokładnie umyć ręce.


Należy dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania leków pooperacyjnych (krople) - godziny kropienia podane są w karcie wypisowej. Nie wolno odstawić kropli bez konsultacji z lekarzem.


Technika kropienia kropli:

  • odciągnąć dolną powiekę i spojrzeć ku górze

  • zakropić jedną kroplę w środkowej części oka nie dotykając końcówką buteleczki powiek, rzęs ani oka

  • zamknąć powieki na ok. 1 minutę

  • można też stosować krople leżąc i patrząc na końcówkę buteleczki

  • nie używać kropli, które były otwarte dłużej niż jest to dozwolone w ulotce


Można oglądać telewizję i czytać.

Nie ma potrzeby stosowania opatrunku na oko. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu należy zakładać na noc przezroczystą osłonę na oko, żeby chronić je przed przypadkowym uciśnięciem przez sen.

Można używać okularów stosowanych wcześniej zastępując szkło po stronie zoperowanego oka szkłem bez korekcji, tzw. „zerówką”. Jeśli wada wzroku w drugim oku jest duża, to czasami wygodniej jest zasłaniać to oko opaską do czasu operacji tego oka. 


Przez 4-6 tygodni po operacji należy unikać zakurzonych pomieszczeń oraz nie przebywać w bezpośrednim narażeniu na zadymienie, np. dym papierosowy.


Należy zgłaszać się na badanie kontrolne w terminie wyznaczonym przy wypisie (termin pierwszej kontroli jest podany na karcie informacyjnej).


W przypadku nagłego, znacznego pogorszenia widzenia, pojawienia się „zasłony” przed okiem lub silnego bólu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

bottom of page